Czytam z klasą lekturki spod chmurki

W naszej szkole od października jest realizowany Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Czytam z Klasą lekturki  spod chmurki” projekt skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu całego kraju oraz zagranicznych szkół polonijnych. Autorem projektu jest Honorata Szanecka  - dyrektor i nauczyciel w Szkole Podstawowej w  Klonowie. Honorowy patronat : portal Niezbędnik Nauczyciela, Eko Dom System-Eko Szkoła.

Cele projektu:

-rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,

-rozwijanie aktywności czytelniczej,

- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,

-zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,

-Integracja zespołu klasowego,

-współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

Projekt składa się z trzech modułów : FIKUŚNE LEKTURKI SPOD CHMURKI, ZWIERZĘCE LEKTURKI SPOD CHMURKI, POLSKIE LEKTURKI SPOD CHMURKI . W każdym z modułów klasa wybiera jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której wykona co najmniej cztery zadania spośród ośmiu. Każdy z uczniów posiada Lekturnik  , w którym uzupełnia strony min. opisuje ,rysuje, tworzy przygody z  czytanej lektury na koniec  każdego modułu jest samoocena.

Klasa II i III na zajęciach rozwijających realizuje ten projekt z nauczycielem p. Anną Zielińską  i zakończyła I moduł programu.

Obejrzeliśmy film, wykonaliśmy z plasteliny Czytusie. Kolejnym etapem było czytanie lektury pt. „Drzewo do samego nieba „ Marii Terlikowskiej. Uczniowie sami głośno czytali oraz nauczyciel. Następnie uzupełniali lekturniki.  Zaprojektowali i wykonali zakładki do książek. Przygotowali w klasie kącik czytelniczy oraz plakat zachęcający do  przeczytania tej książki. Wykonali również drzewo oraz odrysowali kontury bohatera książki. Podczas realizacji tego modułu mieli dużo wspaniałej zabawy i niezapomnianych wrażeń. W styczniu realizujemy II moduł . Uczniowie wybrali lekturę pt. „ O psie , który jeździł koleją”. Czekają na nich nowe zadania.