Patrz i zmieniaj

O projekcie - "Patrz i zmieniaj"                 gimmm

Projekt Patrz i zmieniaj jest adresowany do nauczycieli i uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, uczestnictwo w nim jest bezpłatne. W projekcie wykorzystujemy filmy dokumentalne przedstawiające najważniejsze zagadnienia współczesnego świata (prawa człowieka, nierówności społeczne, demokracja, handel międzynarodowy) i ukazujące, w jaki sposób codzienne wybory Polaków wpływają na życie ludzi w innych regionach świata.

Czym są globalne współzależności?

Nasze ubrania produkowane są w różnych częściach świata, surowce do produkcji elektroniki pochodzą z wielu kontynentów, rządy które wybieramy wspierają rozwój innych krajów i prowadzą wojny, korporacje, których produkty kupujemy operują w większości państw na świecie. Swoimi codziennymi wyborami - konsumenckimi i obywatelskimi - wpływamy więc na losy ludzi w wielu zakątkach globu, podobnie oni - mają wpływ na nas. Nie można zrozumieć dzisiejszego świata bez zrozumienia globalnych współzależności!

Dzięki udziałowi w projekcie uczennice i uczniowie dowiedzą się gdzie produkowane są ich ubrania, jaki mają wpływ na zmiany klimatu, jaki mają wpływ na migracje do Europy, jak kupować odpowiedzialnie i wspierać rozwój krajów Południa.

Celem programu „Patrz i zmieniaj" jest kształtowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za kształt dzisiejszego świata i zachęcanie ich do osobistego zaangażowania na rzecz jego zmiany.

Działania uczniów

W ramach projektu uczennice i uczniowie PATRZĄ (oglądają filmy) i ZMIENIAJĄ (podejmują własne działania). Scenariusze zajęć Patrz i zmieniaj kończą się zachęceniem uczniów do działania. Uznajemy to za ważne, by dać młodym poczucie, że nawet małymi działaniami mogą wpływać na świat wokół siebie - stawać się bardziej świadomi i odpowiedzialni. W materiałach proponujemy po kilka działań do każdego filmu - tematu.

W szczególny sposób zachęcamy uczniów do tworzenia szkolnych dyskusyjnych klubów filmowych Patrz i zmieniaj. Założone przez uczniów kluby filmowe mają możliwość organizowania otwartych pokazów filmów dokumentalnych oraz debat i dyskusji
z zaproszonymi gośćmi. Kluby mogą bezpłatnie korzystać z filmoteki CEO, zawierającej kilkadziesiąt filmów.

więcej szczegółów na stronie: www.ceo.org.pl